Wiedźmin i jego niesłabnąca popularność

thumbnail

Seria Wiedźmin to w tym momencie najbardziej popularny polski cykl książkowy na świecie. Andrzej Sapkowski lata temu stworzył fantastyczne uniwersum, które do dzisiaj urzeka czytelników wielowarstwową narracją, skomplikowanymi bohaterami i fabułą, w której autor skupia się zarówno na nierównościach społecznych, jak i ekonomicznych. Poza tym, że jest to świetnie napisana historia, Wiedźmina traktować można i jako jedną z najlepszych opowieści fantasy. Dlaczego?

Od filmu, przez grę komputerową, a na serialu kończąc

Wiedźmin ma wiele do zaoferowania pod względem popkulturowym. Na podstawie serii Andrzeja Sapkowskiego powstał polski film (który jednak nie zdobył przychylnych mu opinii), następnie gra komputerowa (składają się na nią 3 części oraz dodatki), gra planszowa, a w końcu serial dla Netflixa. Szczególnie ten ostatni sprawił, że opowieść o Geralcie z Rivii przeniknęła do najdalszych zakątków współczesnego świata. Na cykl składają się poszczególne zbiory opowiadań (Ostatnie życzenie, Miecz przeznaczenia) oraz główna saga:

  • Krew elfów
  • Czas pogardy
  • Chrzest ognia
  • Wieża Jaskółki
  • Pani Jeziora.

Trzeba zaznaczyć, że dwa zbiory opowiadań warto traktować jako część całości. Zapoznanie się z nimi przed rozpoczęciem sagi, pozwoli nam zapoznać się z opisywanym uniwersum, zrozumieć jego zasady oraz wprowadzi nas w życie i dotychczasowe doświadczenia bohaterów. W innym przypadku czytanie serii wciąż może być zajęciem przyjemnym, jednak istnieje możliwość, że wystąpią momenty, relacje pomiędzy postaciami, które nie będą dla nas jasne. Dlatego też Ostatnie życzenie i Miecz przeznaczenia są tym, z czym należy zapoznać się najpierw.

Magia wiedźmińskiego świata

Akcja Wiedźmina rozgrywa się na planecie, której nazwy nie poznajemy. Co ciekawe występują w niej bohaterowie z innego, równoległego świata (jak, chociażby elfy). Nie zmienia to faktu, że Andrzej Sapkowski prezentuje czytelnikom opowieść uniwersalną, która przedstawia wydarzenia aktualne i dzisiaj. Poruszona jest tutaj tematyka zawiści, nienawiści, ksenofobi, strachu przed innym, prześladowań, ale i politycznych wojen, utarczek i korupcji. Dlatego też cykl o Wiedźminie zainteresować może nie tylko fanów fantastyki, ale i tych poszukujących w powieściach pewnego komentarza społecznego. Nie sposób i nie wspomnieć o języku tejże historii. Sapkowskiemu nie brak ironicznego poczucia humoru, ale autor posiada i niesamowity zmysł obserwacji otoczenia oraz zamieszkujących go społeczności.

Kawa zdjęcie utworzone przez wavebreakmedia_micro - pl.freepik.com
Back To Top